Sign-Up

for American Protégé e-mails
to timely receive our news
and events updates

Name:*
E-mail:*
Click to confirm that you are not a robot:

International Competition of Romantic Music 2015

The American Protégé International Competition of Romantic Music 2015 was open to instrumentalists (piano, piano duo, winds, strings, chamber orchestras, voice) of all nationalities and countries. Participants were required to submit video/audio recording materials for the audition.

The Competition attracted applicants from across the United States, Canada, Mexico, Costa Rica, United Kingdom, Italy, Poland, China, Singapore and Australia.

Awards

Winners will perform on

  • Saturday, March 12, 2016 at 1:00 PM at the Weill Recital Hall at Carnegie Hall,
  • Saturday, March 19, 2016 at 1:00 PM at the Weill Recital Hall at Carnegie Hall, and
  • Sunday, March 27, 2016 (Easter) at 11:30 AM at the Weill Recital Hall at Carnegie Hall.

Special prizes for best performances may be awarded based on the judges’ recommendations.

Judges

Four qualified judges will evaluate audition materials. All judges are independent; their students are not allowed to apply this season.

Dr. Sophya Genis is invited as a Chairwoman of the Competition 2015. A graduate of the Moscow Gnessin Academy of Music, Mrs. Genis holds a Doctor of Music Arts Degree. She studied piano with such renowned professors as Alexander Yoheles, Yakov Milstein and Yakov Zak.


American Protégé
International Competition of Romantic Music 2015
Results:
Name Age Country/State
Young Musicians Category, Age 5 to 9:
First Place Winners
Henry Li, piano 8 Sugar Land, TX
Student of Qi Ding    
Meagan Lee, piano 8 Staten Island, NY
Student of Dr. Tian Song    
   Second Place Winners
Nathaniel Yue, cello 8 San Marino, CA
Student of Vardan Gasparyan    
Eileen Chen, piano 9 Houston, TX
Student of Dr. Mei Rui    
Eliza Podvalny, piano 9 Cortlandt Manor, NY
Student of Sheng-Hui Wu Chen    
Piano Trio/Six Hands:   San Diego, CA
Annabelle Wang 9  
Grace Sun 9  
Shirley Xu 10  
Students of Tatiana Stignev    
Piano Duo/ Four Hands:   San Diego, CA
Sashi Chuckravanen 8  
Mia Chen 10  
Students of Tatiana Stignev    
Third Place Winners
Allison Xia, piano 8 Sugar Land, TX
Student of Dr. Mei Rui    
Matthew Phan, piano 9 Jacksonville, FL
Student of Mary Lou Wesley Krosnick    
Piano Duo/ Four Hands:   Stony Brook, NY
Oliver Wu 8  
Benjamin Wu 9  
Students of Rowena Arrieta    
Honorable Mention
Jennifer Kim, violin 9 Cupertino, CA
Student of Ann Kerobyan    
Junior Category, Age 10 to 13:
First Place Winners
Lauren Elizabeth Kim, piano 10 Leesburg, VA
Student of Lisa Emenheiser Sarratt    
Min Er Yuki Chew, violin 10 Singapore
Student of Cindy Yan    
Anna Wang, piano 11 Westford, MA
Student of Yeehan Wu    
Evan Hu, piano 13 Potomac, MD
Student of Marjorie Lee    
Rachel Broweleit, cello 13 Santa Clara, CA
Student of Stephen Harrison    
Piano Duo/Four Hands:   Holladay, UT
Christina Dong 10  
Jeffrey Kulsomphob 10  
Students of Ya Liu    
Second Place Winners
Aaron Becker, piano 10 Los Altos, CA
Student of Natalia Borodulin    
Daniel Zhang, piano 10 Baldwin Place, NY
Student of Sheng-Hui Wu Chen    
Ingrid Luo, piano 10 Irvine, CA
Student of Jenny Shin    
David Su, piano 11 East Amherst, NY
Student of Violeta Arakelova    
Emma Yang, piano 11 New York, NY
Student of Amy Gustafson    
Jessica Wu, violin 11 College Point, NY
Student of Yonitte Ryger    
Marien Femerling, piano 11 Monterrey, Mexico
Student of Dr. Antonina Dragan    
Arin Siriamonthep, piano 12 Greenvale, NY
Student of Dr. Jun Fu    
Edward Kong, cello 12 Champaign, IL
Student of Dmitry Kouzov and Jooyeon Song    
Leanna Bai, piano 12 Houston, TX
Student of Dr. Mei Rui    
Matthew Gurning, piano 12 Fontana, CA
Student of Agatha Hou    
Amelia Bateman, violin 13 Mapleton, UT
Student of Monte Belknap    
Haley Kwoun, cello 13 Belmont, MA
Student of Laura Blustein    
Ivory Tang, piano 13 Palo Alto, CA
Student of Erna Gulabyan    
Jason Tam, piano 13 Brooklyn, NY
Student of Tian Song    
Jessica Wong, piano 13 Porter Ranch, CA
Student of Lynn Nakamura    
Joshua Noronha, piano 13 Perth, Australia
Student of Yoon Sen Lee    
Sarah Ning, piano 13 Mississauga, Canada
Student of Olga Chichova    
Third Place Winners
Ethan Chen, piano 9 Irvine, CA
Student of Miranda Wu    
Catherine Zhou, piano 10 Mississauga, Canada
Student of Olga Chichova    
Jayden Bai, piano 10 Houston, TX
Student of Dr. Mei Rui    
Jeffrey Kulsomphob, piano 10 Holladay, UT
Student of Ya Liu    
Kathleen Gurning, piano 10 Fontana, CA
Student of Agatha Hou    
Loana El Achtar, piano 11 San Jose, Costa Rica
Student of Valentina Tumanova    
Samuel Li, piano 11 Fremont, CA
Student of Peyhwan Kuan    
Atesh Camurdan, piano 12 Manakin Sabot, VA
Student of Natalya Vornovitsky    
Lina Hisada, piano 12 Arcadia, CA
Student of Nobuyo Nishizaka    
Ananya Ramkumar, piano 13 Palo Alto, CA
Student of Natalya Borodulin    
Dylan Lee, piano 13 Granada Hills, CA
Student of Lynn Nakamura    
Emma Wu, piano 13 Glendale, CA
Student of Nobuyo Nishizaka    
Nathan Ng, piano 13 Los Altos, CA
Student of Katie Gueorguieva Ledford    
Honorable Mention
Audrey Shen, piano 10 Los Altos, CA
Student of Ekaterina Gueorguieva    
Caelan Lu, piano 10 Mount Pleasant, Australia
Student of Helene Lu    
Madison Yang, piano 10 San Diego, CA
Student of Dr. Irina Bendetsky    
Sophia Ho, violin 10 Alpharetta, GA
Student of Que Yang    
Rachel Dharmapalan, piano 13 Oakland, CA
Student of James Carmichael    
Taejas Venkataraman, violin 12 Singapore
Student of Prof. Zuo Jun    
Piano Duo/Four Hands:    
Shiqi Cheng, piano 10 Shoreham, NY
Bryant Liu, piano 13 Rocky Point, NY
Students of Rowena Arrieta    
Finalist
Alexander Deutsch, piano 13 San Diego, CA
Student of Irina Bendetsky    
Intermediate Category, Age 14 to 17:
First Place Winners
James Sinigalliano, piano 14 New York, NY
Student of Dr. Ana Maria Bottazzi    
Peyton Chen, oboe 14 Cupertino, CA
Student of Yu-Ting Wang    
Kevin Su, piano 15 Boyds, MD
Student of Marjorie Lee    
Douglas Luo, piano 16 San Marino, CA
Student of Michelle Jo Santoso    
Erin Chen, piano 16 Cupertino, CA
Student of Nataly Gingis    
Herbert Santoso, piano 16 San Marino, CA
Student of Michelle Jo Santoso    
Peter Wang, piano 16 West Roxbury, MA
Student of Natalia Harlap    
Petra Momcilovic, violin 16 Brookfield, WI
Student of Ilana Setapen    
Jonathan Lai, double bass 17 New York, NY
Student of Eugene Levinson    
Wendy Chen, flute 17 San Jose, CA
Second Place Winners
 Evangelina Gao, piano  14  Fremont, CA
 Student of Fonny Chandra    
Jonathan Po, piano 14 La Habra Heights, CA
Student of Mark Richman    
Lulwa Al Shamlan, piano 14 Wells, Inited Kingdom
Student of Prof. John Byrne    
Thomas Lim, cello 14 Saratoga, CA
Student of Jonathan Koh    
Alicia Hou, piano 15 Jacksonville, FL
Student of Mary Lou Wesley Krosnick    
Bonita Shin, piano 15 Brandon, Canada
Student of Jayoung Hong    
Davina Lin, piano 15 Pprter Ranch, CA
Student of Lynn Nakamura    
Emily Muramoto, voice 15 Yorba Linda, CA
Student of Dr. Maria Lazarova    
Ethan Ma, violin 15 Fort Lee, NJ
Student of Dr. Yu Jeong Lee    
Justin Zhu Cai, piano 15 Spokane, WA
Student of Karyln Brett and Dr. Peter Mack    
Alex Camai, piano 16 Issaquah, WA
Student of Dr. Ivona Kaminska    
Angela Liu, flute 16 San Marino, CA
Student of Catherine Karoly    
Barbara Xiong, piano 16 Brentwood, TN
Student of Roland Schneller    
Jun Zheng, piano 16 Surrey, Canada
Student of Helen Tung    
Yun-Ya Lo, cello 16 Shanghai, China
Student of Weixi Luo    
Gemma Hyeon, violin 17 Sandy Hook, CT
Student of Shan Jiang    
Janis Jin, french horn 17 Irvine, CA
Student of Stephanie Stetson    
Trumpet Duo:   Toronto, Canada
Aled Blundell, trumpet 13  
Matisse Blundell, trumpet 15  
Students of Jim Spragg and Andrew McCandless    
Third Place Winners
Hannah Chan, piano 14 Irvine, CA
Student of Miranda Wu    
Isabella Pu, piano 14 Atlanta, GA
Student of Nancy Elton    
Jocelyn Chen, piano 14 Irvine, CA
Student of Miranda Wu    
Joshua Chung, piano 14 San Diego, CA
Student of Eunice Ahn    
Mahina Sheikh, cello 14 Westbury, NY
Student of Paloma Ferrante    
Rachel Lee, piano 14 Walnut, CA
Student of Anne Isaakyan Bader    
Sophie Courtney, piano 14 Corona del Mar, CA
Student of Margery Burger    
Cheryl Liang, piano 15 San Diego, CA
Student of Irina Tchetchko    
Jiayuan Han, piano 15 Houston, TX
Student of Clive Swansbourne    
Michael Jan, piano 15 Great Neck, NY
Student of Olga Merson    
Richard Xie, piano 15 Johns Creek, GA
Student of Dr. Elena Cholakova    
Bernard Li, piano 16 Sandy, UT
Student of Ya Liu    
Christine Yang, piano 16 Cumming, GA
Student of Elena Cholakova    
Curtis Cheung, piano 16 Toronto, Canada
Student of Adela Cheung    
Sang-O Park, cello 16 Haverford, PA
Student of Sieun Lin and Metta Watts    
Helen Liu, Viola 17 Orange, CT
Student of Shan Jiang    
Honorable Mention
Echo Tang, piano 14 Irvine, CA
Student of Miranda Wu    
Josephine Widjaja, piano 14 Rancho Cucamonga, CA
Student of Agatha Hou    
Sylvia Tang, piano 14 Johns Creek, GA
Student of Shirley Irek    
Anita Garg, piano 15 Irvine, CA
Student of Joyce Lee    
Marisa Schwartz, piano 16 Decatur, GA
Student of Dr. Elena Cholakova    
Winston Way, piano 16 Hawkinsville, GA
Student of Jane Bickley    
Hari Garg, piano 17 Irvine, CA
Student of Joyce Lee    
Kevin Zhu, piano 17 Cincinnati, OH
Student of Yuting Li    
Finalist
Elisabeta Racolta, voice 16 Cambridge, MA
Student of Jean Danton    
Advanced Category, College Students and Professionals
First Place Winners
Jae Young Bea, violin 23 New York, NY
Student of Lucie Robert    
Diana Moisejenkaite, violin 29 East Lansing, MI
Student of Walter Verdehr    
Hana Song, piano 31 Iowa City, IA
Student of Uriel Tsachor    
Soojung Hur, piano 31 Urbana, IL
Cello and Piano Duo:   Cincinnati, OH
Yijia Fang, cello 25  
Student of William Grubb    
Xinyuan Li, piano 27  
Student of James Tocco and Eugene Pridonoff    
Second Place Winners
Eri Wong, piano 19 San Gabriel, CA
Student of Dr. Joel Clifft and Nobuyo Nishizaka    
Inseub Joeng, piano 37 Denton, TX
Student of Adam Wodnicki    
Maria Wojcik, piano 30 Poznan, Poland
Student of Piotr Paleczny and Edward Wolanin    
Shanice Aaron, piano 21 Sherman Oaks, CA
Student of Anli Lin Tong    
Honorable Mention
Melanie Richardson, piano 18 Melbourne, FL
Student of Pervin Muradov    
Yi Li, voice 22 Urumqi, China
Student of Lanqing Lu and Fengqin Duan    
Marina Pellegrino, piano 24 Vietri sul Mare, Italy
Student of Michele Campanella    
Terence Lu, violin 34 Melbourne, Australia
Student of Mark Mogilevski    
Xiuhui Liu, voice 37 Baoding, China
Student of Lanqing Lu and Na Su    
Amateur Category
Honorable Mention
Edward Tomachevskiy, piano 36 Riverview, FL
Student of Sofia Shernazarova    
Deborah Brown, piano 63 Alpharetta, GA
Student of Raisa Isaacs    

Other applicants received Diploma of Participation.

CONGRATULATIONS TO ALL WINNERS!

American Protégé Organizational Committee reserves the rights to make any changes into the rules, dates, schedules and other information related to the Competitions or published on this site.

Complete policies, rules and disclaimers could be found on American Protégé Policy page