Sign-Up

for American Protégé e-mails
to timely receive our news
and events updates

Name:*
E-mail:*
Word Verification:

International Competition of Romantic Music 2013

American Protégé International Competition of Romantic Music 2013 attracted applicants from across the United States, Canada, Costa Rica, United Kingdom, France, Denmark, Germany, Bulgaria, Turkey, Kuwait, Belarus, Malaysia, Korea, China, Singapore, Taiwan, Australia and New Zealand. 

Dr. Sophya Genis was invited as a Chairwoman of the Competition. A graduate of the Moscow Gnessin Academy of Music, Mrs. Genis holds a Doctor of Music Arts Degree. She studied piano with such renowned professors as Alexander Yoheles, Yakov Milstein and Yakov Zak.

The Winners Recitals were held on:

  • Tuesday, February 4, 2014, at 7:30 PM at the Weill Recital Hall at Carnegie Hall
  • Tuesday, March 25, 2014, at 7:30 PM at the Weill Recital Hall at Carnegie Hall
  • Saturday, March 29, 2014, at 1:00 PM at the Weill Recital Hall at Carnegie Hall
  • Sunday, March 30, 2014, at 7:30 PM at the Weill Recital Hall at Carnegie Hall
  • Sunday, April 20, 2014, at 3:30 PM at the Weill Recital Hall at Carnegie Hall in New York City

American Protégé
International Competition of Romantic Music 2013
Results:
Name Age Country/State
Young Musicians Category, Age 5 to 9:
First Place Winners
Angelina Wang, piano 5 Tustin, CA
Student of Jenny Shin    
Oscar Paz Suaznabar, piano 7 Alexandria, VA
Student of Dr. Marjorie Lee    
Michelle Stern, violin 9 Douglaston, NY
Student of Anna Heifetz    
     
Second Place Winners
Ng Chloe, violin 4 Singapore
Student of Dr Choo Siow Ling  
Harrison Chiang, piano 7 Anaheim, CA
Student of Jenny Shin    
Tehila Setton, piano 8 Cooper City, FL
Audrey Che, piano 8 Leawood, KS
Student of Ying-Yu Emily Yeh    
Christina Dong, piano 8 Salt Lake City, UT
Student of Ya Liu    
Cihan Sahin, piano 9 Istanbul, Turkey
Student of Metin Ulku and Thiago Bertoldi    
Langdan Zhu, piano 9 Anaheim, CA
Student of Jenny Shin    
Hina Khuong Huu, violin 9 New York, NY
Student of Katerina Gerson    
Susan Lee, violin 9 San Diego, CA
Student of Michael Tseitlin    
     
Third Place Winners
Natalia Wong, piano 5 Singapore
Student of Christine Gan Siew Hui    
Mia Soto Barrientos, piano 6 Liberia, Costa Rica
Student of Valentina Tumanova    
Malvyn Lai, piano 8 San Diego, CA
Student of Dr. Irina Bendetsky    
Jessica Ye, piano 8 Oak Hill, VA
Student of Marjorie Lee    
Jing Xun Kuan, piano 8 Singapore
Student of Christine Gan Siew Hui    
Antanina Tsikhanovich, piano 9 Minsk, Belarus
Student of Lilia Avseenko    
Samantha Staudinger, piano 9 Menlo Park, CA
Student of Christie Skousen    
     
Honorable Mention
Melody Cui, piano 7 Milford, CT
Student of Felicia Feng Zhang    
Carol Chen, violin 8 Elmhurst, NY
Student of Dr. Yuanlin Chen    
Elizabeth Zusin, piano 8 Pelham Manor, NY
Student of Alexander Budyonny    
Aidan Zusin, piano 9 Pelham Manor, NY
Student of Alexander Budyonny    
     
Junior Category, Age 10 to 13:
First Place Winners
Caitlan Rinaldy, piano 10 Redding, CT
James Sinigalliano, piano 12 New York, NY
Student of Dr. Ana Maria Bottazzi    
Cynthia Soto, piano 12 San Jose, Costa Rica
Student of Alexandr Sklioutovsky and Ludmila Meltzer    
Evgeni Petrichev, piano 12 Würzburg, Germany
Student of Olga Neuberger-Rakowsky    
Abigail Varghese, piano 13 Henderson, NV
Erika Dalton, violin 13 Cedar Hills, UT
Student of Prof. Monte Belknap    
Stephen Yang, cello 13 San Diego, CA
Student of Ruslan Biryukov and Michael Tseitlin    
     
Second Place Winners
Anthony Tan, piano 10 Irvine, CA
Student of Miranda Wu    
Maggie Liu, piano 10 Temecula, CA
Student of Jenny Shin    
Zoe Daphnee Lavoie Gagne, cello 11 San Diego, CA
Student of RusLan Biryukov    
Desislava Karagyozova, piano 11 Rousse, Bulgaria
Student of Daniela Kiurkchieva    
JT Sterle, piano 11 Clifton Park, NY
Student of Bella Brusilovsky    
Yuelin Zhong, piano 12 Naperville, IL
Student of Dr. William Goldenberg    
Emily Zhang, piano 12 Sandy, Utah
Student of Ya Liu    
Lulwa Al Shamlan, piano 12 Wells, United Kingdom
Student of Olena Shvetsova    
Ethan Shen, piano 13 Cumming, GA
Student of Keli Xu    
Kaitlyn Mann, piano 13 New York, NY
Student of Inesa Sinkevych    
Liu Wei, piano 13 Beijing,  China
Student of Teng Shichu    
Austin Kwoun, violin 13 Belmont, MA
Student of Jin-kyung Joen    
Noah Kim, piano 13 Cos Cob, CT
Student of Dr. Joanne Polk    
Sabrina Tsoi, piano 13 Arcadia, CA
Student of Nobuyo Nishizaka    
Third Place Winners
Emily Chen, piano 10 La Puente, CA
Student of Sharon Hsin-I Cheng    
Sean Chia, piano 10 Tenafly, NJ
Student of YoonHye Eunice Park    
Bryan Kim, violin 10 Blacksburg, VA
Student of Vladimir Kromin    
Joelle Jeon, piano 10 Carlsbad, CA
Student of Dr. Irina Bendetsky    
Jamin Liu, piano 11 Newton, MA
Student of Anna Nikolaevsky    
Lara Hairapetian, piano 11 Newport Coast, CA
Student of Ana Maria Eckstein    
Austin Pham, piano 12 Newport Coast, CA
Student of Ana Marie Eckstein    
Angelus Matthew Roxas, piano 13 Leawood, KS
Student of Ying-Yu Emily Yeh    
Emily Pan, piano 13 Houston, TX
Student of Kana Mimaki    
Kara Li, piano 13 Copley, OH
Student of Chirstina Choy    
Honorable Mention
Madeline Werner, piano 10 Seattle, WA
Student of Marissa Rebadulla-Ramos    
Brandon Lee, cello 10 Basking Ridge, NJ
Student of Hyojin Lee    
Audrey Vanderslice, piano 11 New York, NY
Student of Li-Chen Hwang    
Nicholas Fomichev, piano 11 Bridgewater, NJ
Student of Susan Loring    
Eunice Lai, piano 13 San Diego, CA
Student of Dr. Irina Bendetsky    
Lily Smith, piano 13 Alexandria, VA
Student of Nina Kozin    
Intermediate Category, Age 14 to 17:
First Place Winners
Grace Moore, piano 14 Temple City, CA
Student of Nobuyo Nishizaka    
Matthias Balzat, cello 14 Auckland, New Zealand
Student of James Tennant    
Tristan Murphy, piano 14 Perth, Australia
Student of Mark Coughlan    
Ilias Fourati, piano 15 Mount Kisco, NY
Student of Victoria Mushkatkol    
Kayla Kim, cello 15 Saratoga, CA
Student of Sieun Lin    
Yibiao Wang, flute 15 Flushing, NY
Student of Brad Garner    
Alison Jin, piano 16 Pepper Pike, OH
Student of Antonio Pompa-Baldi and Ella Karasik    
Emily Wu, violin 16 Portland, OR
Student of Clarisse Atcherson    
Fanghao Xiang, clarinet 16 Beijing, China
Student of Zheng Rende    
Hyeri Bae, piano 16 Suwanee, GA
Student of Anatoly Sheludyakov    
Serina Chang, piano 16 New York, NY
Student of Elena Belli    
Yohan Kwon, piano 16 Old Greenwich, CT
Student of Dr. Ana Maria de Bottazzi and Ms. Rebecca Carda    
Anna Egholm, violin 17 Hvidovre, Denmark
Student of Alexandre Zapolski    
Eri Wong, piano 17 San Gabriel, CA
Student of Nobuyo Nishizaka    
     
Piano Duo/Four Hands:    
Jasmine Lee, piano 12 Langley, Canada
Samantha Lee, piano 14 Langley, Canada
Students of Elizabeth Bergmann and Marcel Bergmann    
     
“Trio con Fuoco”    
Flora Li, violin 16 San Diego, CA
Jiewon Lee, piano 16 San Diego, CA
Christina Cheng, cello    
Students of Luyan Guo 17 San Diego, CA
     
Second Place Winners
Haoda Lv, piano 14 Beijing, China
Student of Shichu Teng    
Annelise Bui, piano 14 Newport Coast, CA
Student of Dr.  Susan Wong    
Bryant So, violin 14 Colorado Springs, CO
Student of Jeri Jorgensen    
Brian Jeong, cello 14 Saratoga, CA
Student of Kyeong Hwa Kim    
Hanliang Tang, piano 14 Murrieta, CA
Student of Jenny Shin    
Serena Wang, piano 14 San Marino, CA
Student of Yin Yin Huang    
Simon Ma, piano 14 New York, NY
Student of Inesa Sinkevych    
Gianna Zufall, piano 15 Arroyo Grande, CA
Student of Robert Koenig    
Marie Kelly, piano 15 Napa, CA
Student of Annamarie McCarthy    
Catherine Kim, cello 16 Palo Alto, CA
Student of Jonathan Koh    
David Nie, piano 16 Sugar Land, TX
Student of John Weems    
Shuang Teng, piano 16 Basking Ridge, NJ
Student of Daniel Cataneo    
Wei Li, viola 16 East Greenwich, RI
Student of David Rubinstein    
Jung Min Suh, clarinet 17 San Diego, CA
Student of Vladimir Goltsman    
Kotaro Tsutsumi, violin 17 Irvine, CA
Student of William Fitzpatrick    
Natalie Hodges, violin 17 Denver, CO
Student of James Maurer    
Victoria Gu, piano 17 San Marino, CA
Student of Professor Kevin Fitz-Gerald    
Piano Duo/Four Hands:    
Haidee Chen, piano 16 Lawrenceville, GA
Helen Chen, piano 16 Lawrenceville, GA
     
Third Place Winners
Christie Gahm, piano 14 Waldwick, NJ
Student of Eun Park    
Jason Qu, piano 14 Vancouver, Canada
Student of Alex Lim    
Alex Pham, piano 15 Newport Coast, CA
Student of Ana Marie Eckstein    
Chisato Fuji, piano 15 Walton, KY
Student of Dr. Takako Hayase Frautschi    
Kuyun Liu, piano 15 Overland Park, KS
Student of Ying-Yu Emily Yeh    
Maximilian Bui, piano 15 Newport Coast, CA
Student of Dr.  Susan Wong    
Muli Yu, piano 15 Broadlands, VA
Student of Dr. Marjorie Lee    
Olivia Long, piano 15 Saint Louis, MO
Student of Shen Wen    
Pamela Beine, piano 15 San José, Costa Rica
Student of Dr. Alexandr Sklioutovski    
Ruoxi Chen, piano 15 Tustin, CA
Student of Sheve-Hwa Su    
Alison Ma, piano 16 Smithtown, NY
Student of Li-Chen Hwang    
Amir Malek, piano 16 New York, NY
Student of Thomas Osuga    
Chelsea Luo, piano 16 Poway, CA
Student of Hu Ping    
Justin Young, piano 16 Los Altos Hills, CA
Student of Dr. Namik Sultanov    
Alvin Liang, piano 17 San Diego, CA
Student of Irina Tchetchko    
Julie Han, violin 17 Kew Gardens, NY
Student of Jung Won Yoon    
Nathan Li, piano 17 Johns Creek, GA
Student of Elena Cholakova    
     
Honorable Mention
Angela Yang, piano 14 Alpharetta, GA
Student of Keli Xu    
Eric Shuren, piano 14 Montebello, NY
Student of Sergei Arzumonov    
Lifan Zeng, violin 14 Troy, MI
Student of Sonia Lee    
Doyle Wang, piano 16 Lilburn, GA
Student of Raisa Isaacs    
Timothy Sayson, piano 16 Richmond, Canada
Student of Alex  Lim    
Marie Luff, piano 17 San Marino, CA
Student of Nobuyo Nishizaka    
Graham Smith, piano 18 Alexandria, VA
Student of Nina Kozin    
     
Advanced Category, College Students and Professionals
First Place Winners  
Jeremy Yeo, piano 19 Seremban, Malaysia
Student of Woon Chi Choong    
Yunji Han, violin 24 Boston, MA
Student of James Buswell    
Haeshin Shin, piano 26 Boston, MA
Student of Boaz Sharon    
Junghee Lee, violin 26 New York, NY
Student of Yoon Kwon    
Xia Xia Zhang, violin 26 Cincinnati, Ohio
Student of Maurice Hasson and Kurt Sassmannshaus    
Jinyoung Kim, piano 29 Powell, OH
Student of Dr. Caroline Hong    
Jiyoung Kim, piano 30 Lansing, MI
Student of Minsoo Sohn    
Maria Bessmeltseva, violin 30 Bowling Green, OH
Saewon Oh, violin 31 Urbana, IL
Student of Nelson Lee    
EunHye Park, piano 32 Seoul, Korea
Student of Boaz Sharon and Solomon Mikowsky    
Soojung Hong, piano 32 Minneapolis, MN
Student of Alexander Braginsky    
Yuson So, piano 33 Lawrence, KS
Student of Richard Reber    
DoHaeng Jung, piano 34 Cincinnati, OH
Student of Eugene Pridonoff and Elizabeth Pridonoff    
SunYoung Shin, violin 35 Champaign, IL
Student of Simin Ganatra and Almita Vamos    
“Trio Mirabile”   Allston, MA
Heeyeon Chi, piano    
Danby Cho, clarinet    
Hyun-ji Kwon, cello    
Students of Rhonda Rider and Victor Rosenbaum    
     
Second Place Winners  
Natnaree Suwanpotipra, piano 18 Denton, TX
Student of Gustavo Romero    
Yu Tang Lin, piano 18 Fremont, CA
Student of Frank Levy    
Melanie Bonich, violin 21 Shirley, NY
Student of Daniel Phillips and Christina Khimm    
Yu Pei Lai, violin 22 Taiwan
Student of Lucie Robert    
Kate Carter, violin 32 Evanston, IL
Student of Gerardo Ribeiro    
Tatsiana Asheichyk, piano 32 Ashland, OR
Student of Alexander Tutunov    
Chee Hyeon Choi, piano 38 Champaign, IL
Student of Ian Hobson    
Eunjin Lee, piano 40 Chicago, IL
Student of Wiliam Heiles and Reid Alexander    
     
Third Place Winner  
     
No Third Places Were Awarded
     
Honorable Mention  
Benjamin Collison, piano 19 Acton, MA
Student of Timothy McFarlan and Christos Koulendros     
Joshua Ross, piano 24 Naples, Fl
Student of Martha Thomas    
I Wen Wang, piano 28 Baltimore, MD
Soojung Hur, piano 29 Urbana, IL
Student of Timothy Ehlen and Boris Slutsky    
Mary Dawood, piano 33 Paris, France

CONGRATULATIONS TO ALL WINNERS!

American Protégé Organizational Committee reserves the rights to make any changes into the rules, dates, schedules and other information related to the Competitions or published on this site.

Complete policies, rules and disclaimers could be found on American Protégé Policy page