Sign-Up

for American Protégé e-mails
to timely receive our news
and events updates

Name:*
E-mail:*
Word Verification:

International Piano and Strings Competition 2012

The American Protégé International Piano and Strings Competition 2012 was open to school students and adults of all nationalities and countries. All instruments, including piano, strings, voice and winds are welcome to participate in the Competition.

Awards

Winners Concerts were held on

   Sunday, March 11, 2012 at 8:00PM at the Weill Recital Hall at Carnegie Hall

   Sunday, April 1, 2012 at 7:30 PM at the Merkin Concert Hall at Kaufman Center

   Sunday, April 8, 2012 at 11:30 PM at Weill Recital Hall at Carnegie Hall

   Sunday, April 8, 2012 at 8:00 PM at Weill Recital Hall at Carnegie Hall

   Monday, May 28, 2012 (Memorial Day Weekend) at 7:00 PM at Weill Recital Hall at Carnegie Hall

   Saturday, November 24, 2012 at 8:00 PM at Weill Recital Hall at Carnegie Hall in New York City

Special awards were granted based on the judges recommendations.

Judges

Four qualified judges were evaluating audition materials. All judges were independent; their students were not allowed to apply to this Competition.

Dr. Sophya Genis was invited as a Chairwoman of the Competition 2012. A graduate of the Moscow Gnessin Academy of Music, Mrs. Genis holds a Doctor of Music Arts Degree. She studied piano with such renowned professors as Alexander Yoheles, Yakov Milstein and Yakov Zak.

American Protégé
International Piano and Strings Competition 2012
Results:
Name Age Country/State
Age Group 6 to 10:
First Place Winners
Michelle Stern, violin 8 Douglaston, NY
Student of Anna Heifetz    
Caitlan Rinaldy, piano 8 Western Australia
Student of Yoo Sen Lee    
Sylvan Zhang, violin 8 Stillwater, OK
Student of Dr. Laura Talbott    
Aoden Teo Masa Toshi, cello 9 Singapore
Student of Guo Hao    
Iskandar Mamadaliev, piano 9 Tashkent, Uzbekistan
Student of Dilafruz Mamadalieva    
Chase Onodera 10 Sacramento, CA
Student of Scott Cmiel    
Jasper Heymann, piano 9 New York, NY
Student of Cosmo Buono    
Vi Nguyen, piano 10 Manvel, TX
Student of Dr. Clive R. Swansbourne    
Meryl Vourch, cello 10 New York, NY
Student of Misha Quint    
Sunny Zhai, piano 10 Ontario, Canada
Student of Dr. Dong-Dong Dong    
Piano Duo/Four Hands:    
Paul Ji, piano 8 Fontainebleau, France
Esther Ji, piano 9 Fontainebleau, France
Students of Yinming Qin    
Piano Duo/Four Hands:    
Vi Nguyen, piano 10 Manvel, TX
Joyson Zhang , piano 13 Pearland, TX
Students of Dr. Clive R. Swansbourne    
Second Place Winners
Jeremy Andrei Ave, piano 7 Quezon City, Philippines
Student of Naomi Sison    
Serin Isabelle Park, violin 7 Fort Lee, NJ
Student of Solim Shin    
Sunny Kim, piano 7 Santa Rosa, CA
Student of Roxanne Michaelian    
Paul Ji, piano 8 Fontainebleau, France
Student of Yinming Qin    
Elijah Abraham, piano 9 Western Australia
Student of Yoon Sen Lee    
Elliot Kim, piano 9 Cos Cob, CT
Student of Joanne Polk    
Esther Ji, piano 9 Fontainebleau, France
Student of Yinming Qin    
Gregorius Kevin Gorat, piano 9 Surabaya, Indonesia
Student of Hendrata Prasetia    
Jane Park, violin 9 Edgewater, NJ
Student of Khullip Jeung    
Shirley Wu, piano 9 Plano, TX
Student of Dr. Louise Liu    
Stephanie Zou, piano 10 Toronto, Canada
Student of Li Wang    
Michelle Li, violin 10 Centreville, VA
Student of Olga Khroulevitch    
Winston Xu, piano 10 Forest Hills, NY
Student of Yuka Yoshino    
Piano Trio/Six Hands:    
Julia Liu Fu, piano 10 Cottonwood Heights, UT
Emily Zhang, piano 10 Sandy, UT
Julia Ma, piano 12 Salt Lake City, UT
Students of Ya Liu    
Third Place Winners
Shuqi Li, piano 6 West Vancouver, Canada
Student of Fafan Xiao    
Adrian Romoff, piano 7 Peachtree City, GA
Student of Olga Romoff    
Jinshu (Grace) Zhang, piano 8 Tempe, AZ
Student of Jessica Yam    
Jason Guo, piano 9 Duluth, GA
Student of Dr. Elena Cholakova    
David Clarke, violin 9 Newton Square, PA
Student of Shelly Beard Schleigh    
Rio Mangini, piano 9 Sherman Oaks, CA
Student of Gayane Sahakyan and Prof. Grace Han    
Abigail Nishiwaki, violin 10 Scarsdale, NY
Student of Elizabeth Chang    
Clement Chan, piano 10 New York, NY
Student of Yuka Yoshino    
Isabel Kingston, violin 10 New York, NY
Student of Brian Krinke    
James Wilson, piano 10 Laramie, WY
Student of Dr. Theresa Bogard    
William Tang, piano 10 Woodside, NY
Student of Will Lee    
Michael Zainal Abidin, piano 10 Surabaya, Indonesia
Student of Hendrata Prasetia    
Honorable Mention
Kelly Yip, piano 7 Bayside, NY 
Darren Jung, piano 8 New York, NY
Kayla Cao, piano 8 Tulsa, OK
Roxan Lim, cello 8 Kuala Lumpur, Malaysia
Song Xue Hao, piano 8 Harbin, China
Dylan Giglio, piano 9 Pelham Manor, NY
Isabelle Brown-Lyden, cello 9 Alameda, CA
Man Wui Fung, piano 9 Hong Kong
Cedar Turek, violin 10 Steamboat Springs, CO
Wang Xiao Lu, piano 10 Harbin, China
Age Group 11 to 14:
First Place Winners
William Wong, piano 11 Flushing, NY
Student of Wei Chiu    
Annelise Bui, piano 12 Newport Coast, CA
Student of Ana Maria Eckstein    
Evelyn Zainal Abidin, piano 12 Surabaya, Indonesia
Student of Hendrata Prasetia    
Sophia Steger, violin 12 Peekskill, NY
Student of Patinka Kopec    
Elena Ariza, cello 13 Cupertino, CA
Student of Jonathan Koh    
Geneva Lewis, violin 13 Irvine, CA
Student of Aimee Kreston    
Marie Kelly, piano 13 Napa, CA
Student of Annamarie McCarthy    
Bolai Cao, piano 14 Philadelphia, PA
Student of Mengcheih Liu    
Dean Deng, piano 14 New York, NY
Student of Maria Asteriadou    
Faith Pak, viola 14 Flushing, NY
Student of Heidi Castleman    
Kaya Møller, violin 14 Hellrup, Denmark
Student of Alexander Zapolski    
Shannon Wei, piano 14 Arcadia, CA
Student of Nobuyo Nishizaka    
Second Place Winners
Alissa Yuki Kono, piano 11 Houston, TX
Student of Kana Mimaki    
Elene Shaverzashvili, piano 11 Tbilisi, Georgia
Student of Tamar Kechkhuashvili    
Haeun Kim, violin 11 Tuscaloosa, AL
Student of Julia Sakharova    
Juventia Ie, piano 11 Surabaya, Indonesia
Student of Hendrata Prasetia    
Sienny Putri Tanudjaja, piano 11 Surabaya, Indonesia
Student of Hendrata Prasetia    
Adriana Bay, violin 12 Fairfield, CT
Student of Elizabeth Faidley    
Alina Zheng, cello 12 Lawrence, KS
Student of Matthew Herren    
Petra Momcilovic, violin 12 Brookfield, WI
Student of Dr. Bernard Zinck    
Isaiah Schrader, violin 13 Scarborough, NY
Student of Shirley Givens    
Thomas Nickell, piano 13 New York, NY
Student of Thomas Osuga    
Andrew Rim, cello 14 Yorktown Heights, NY
Student of Minhye Clara Kim    
Eric Liu, piano 14 West Windsor, NY
Student of Joanne Polk    
Irene Jeong, cello 14 Palo Alto, CA
Student of Jonathan Koh and Jenny Gregoire    
Kevin Chen, piano 14 San Marino, CA
Student of Jenny Joo Shin    
Stephen Lee Wang, piano 14 Bellaire, YX
Student of John Weems    
Third Place Winners
Jasmine Galante, piano 11 Roslyn Heights, NY
Student of Dr. Mei Rui    
Kyonar Kyoung, piano 11 Katy, TX
Student of Shu Hao Pao    
Maxamillion Simeone, piano 11 New York, NY
Student of Mollie Nichols    
Eliza Khokhar, piano 12 Trumbull, CT
Student of Dr. Qi Liu    
Serfin Marcella, piano 12 Surabaya, Indonesia
Student of Hendrata Prasetia    
Vicky Lan, piano 12 Summit, NJ
Student of Sohyun Ahn    
Kathy Liu, piano 13 Sandy, UT
Student of Ya Liu    
Xiao Yue Wong, violin 13 Quincy, MA
Student of Lilia Muchnik    
Charissa Leung, violin 14 San Jose, CA
Student of Ron Waibel    
David Nie, piano 14 Sugar Land, TX
Student of John Weems    
Grace Lee, piano 14 Houston, TX
Student of Shu Hao Pao    
Peter Vanderslice, piano 14 New York, NY
Student of Thomas Osuga    
Spencer Sharp, violin 14 Marion, IL
Student of Dr. Won-Bin Yim    
Suni Norman, violin 14 Tooele, UT
Student of Jack Ashton    
Strings Quartet:    
Jiaxing Liu, viola 12 Peachtree City, GA
Lauren Goodall, violin 12 Peachtree City, GA
Olivia Curtis, violin 12 Peachtree City, GA
Sophie Miller, cello 13 Peachtree City, GA
Students of Olga Romoff    
Honorable Mention
Zhao Zi Yue, piano 11 Harbin, China
Hannah Ronghua Chen, violin 12 Fairfield, CT
Hanliang Andrew Tang, piano 12 Murrieta, CA
Jeffrey Weiner, piano 12 Tenafly, NJ
Sebastian Barrientos Espeleta, piano 12 Costa Rica
Younghu Park, violin 12 San Marino, CA
Lynn Liu, piano 13 Orange, CT
Chong Lih Yoong, piano 14 Kuala Lumpur, Malaysia
Hyeri Bae, piano 14 Suwanee, Gab
Oishi Bhattacharya, piano 14 Princeton JCT, NY
Sienna Marie Tabron, piano 14 Wilkes-Barre, PA 
Age Group 15 to 17:
First Place Winners
Alan Cha, piano 15 Cortland Manor, NY
Student of Tatiana Goncharova    
Angela Kim, violin 15 Franklin Lakes, NJ
Student of Dr. Ann Setzer    
Chen Haoguo, piano 15 Beijing, China
Student of Ling Yuan    
Alexandra Zhang, violin 16 Bernin, PA
Student of Vladimir Dyo and Prof. Edward Schmieder    
Cherie Hu, piano 16 Scarsdale, NY
Student of Yoheved Kaplinsky    
Jack Chai, piano 16 Richmond, Canada
Student of Xiao Li    
Natalie Lee, violin 16 Okemos, MI
Student of Dmitry Berlinsky    
Aekyung Jane Kim, viola 17 Hicksville, NY
Student of Toby Appel    
Arisa Ogino, piano 17 Monterey Park, CA
Student of Akiko Hasunuma    
Chuqi Zhen, piano 17 Brooklyn NY
Student of Joanne Polk    
Francisco Chomnalez, piano 17 New York, NY
Student of Maria Asteriadou    
Ricky Song, piano 17 Ontario, Canada
Student of Yaroslav Pugach    
“Talla Trio”:    
Aria Cheregosha, viola 16 Durham, NC
Melody Lin, violin 16 Cary, NC
Zijing Michael Gao, piano 15 Chapel Hill, NC
Students of Shelley Livingston    
Piano Duo/Four Hands:    
Jerry Fu, piano 16 Cottonwood Heights, UT
Ruyan Zhang, piano 16 Salt Lake City, UT
Students of Ya Liu    
Second Place Winners
Alexander Zhang, piano 15 Jamison, PA
Student of Joy M. Kiszely    
Andrew Chan, piano 15 Palo Alto, CA
Student of Lena Grozman    
Catherine Xie, piano 15 Duluth, GA
Student of Ping Xu    
Erica Chemtob, violin 15 Winter Park, FL
Student of Dr. Alvaro Gomez    
Graziella Jasmine Lovell, piano 15 Surabaya, Indonesia
Student of Hendrata Prasetia    
Victoria Gu, piano 15 Alhambra, CA
Student of Prof. Kevin Fitz-Gerald    
Yuhao Dong, viola 15 Fresh Meadows, NY
Student of I-Hao Lee    
Danli Liang, piano 16 San Diego, CA
Student of Tao Chang    
Jonathan Li, piano 16 Duluth, GA
Student of Lois Finlay    
Jae Won Hyun, violin 17 Palisades Park, N
Student of Khullip Jeung    
Joyce Lee, piano 17 San Diego, CA
Student of Inessa Litvin    
Third Place Winners
Michelle Suh, violin 15 Paramus, NJ
Student of Yujeong Lee    
Vinson Luo, piano 15 Aliso Viejo, CA
Student of Bella Tseng    
Chomchat Silarat, piano 16 Bangkok, Thailand
Student of Dr. Pornphan Banternghansa    
Jenna Yunsu Lee, violin 16 Milton MA
Student of Ricardo Cyncynates    
Joe Parnell, piano 16 Mendota Heights, MN
Student of Dr. Catherine Kim    
Leo Khudyak, piano 16 Brooklyn NY
Student of Joanne Polk    
Silas Ferrao, violin 16 Naperville, IL
Student of Prof. Cyrus Forough    
Wu Love 16 Albany, CA
Student of Scott Cmiel    
Yuzhou Lin, piano 16 Sands Point, NY
Student of Chuan Qin    
Aoi Senju, piano 17 Chappaqua, NY
Student of Dr. Stephanie Shi-yu Cheng    
Halam Kim, viola 17 Port Washington, NY
Student of I-Hao Lee    
Sandra Zupanski, violin 17 Fort Collins, CO
Student of Alvaro DeGranda    
Honorable Mention
Amir Malek, piano 15 New York, NY
David Weiner, piano 15 Tenafly, NJ
Edward Lee Yoon, piano 15 River Edge, NJ
Timur Seckin, piano 15 Brooklyn NY
Uma Li, piano 15 Middletown, DE
Erica Lee, piano 16 Burnsville, MN
Richard Lee, piano 16 Bayside, NY
George Pidvysotski, piano 17 West Hartford, CT
Strings Quartet:    
Christina Xu, violin 14 Katy, Texas
Spencer Taylor, cello 14 Katy, Texas
Rachel Jang, viola 15 Katy, Texas
Jiwoo Lee, violin 15 Katy, Texas
Adults (18 and older)
First Place Winners
Sarah Greene 19 Highland Park, IL
Student of Carol Rodland    
Aileen Li, piano 20 Flushing, NY
Student of Marilyn Nonken    
Yeyoung Yoon, violin 20 New York, NY
Student of Patinka Kopec    
Aram Hyun, piano 24 Bloomington, IN
Student of Edward Auer and Junghwa Moon Auer    
Seohyun Hong, cello 24 New York, NY
Student of Fred Sherry    
Linda Choi, violin 25 Port Jefferson Station, NY
Student of Soovin Kim    
Soyoung Lim, piano 26 Urbana, IL
Student of William Heiles    
Yue Albert Cheng, violin 27 Hong Kong
     
Diane Hunger 28 Buffalo, NY
Student of Prof. Chien-Kwan Lin    
Heesun Yun, piano 28 Denton, TX
Student of Adam Wodnicki    
Kristie Janczyk, piano 28 Dallas, Tx
Student of Alfred Mouledous    
Misael Sánchez, piano 28 Heredia, Costa Rica
Student of Aleksandr Sklioutovski    
Sophie Christian, piano 28 Minneapolis, MN
Student of Lydia Artymiw    
Yawei Zhao, piano 28 Skokie, IL
Student of Timothy Ehlen    
Yoon Kyung Shin, viola 29 New York, NY
Student of Samuel Rhodes    
Chih-Jung Hsu, violin 30 San Jose, CA
Student of Victor Danchenko and Piotr Milewski    
Yu-wen Yang, piano 30 Cincinnati, OH
Student of James Tocco    
Sae Rom Kwon, cello 31 Cincinnati, OH
Student of Yehuda Hanani    
Chia-Jen Chang, violin 32 Chicago, IL
Student of Sibbi Bernhardsson    
Bouna Kim, piano 33 Fort Lee, NJ
Student of Ian Hobson    
Haichuan  “Jack”  Li, piano 36 Beijing, China
Student of Dr. William Westney and Dr. Jane Magrath    
Hannah Lee, piano 36 West Lafayette, IN
Student of Natalya Antonova    
Strings Duo:    
Kevin Bishop, viola 24 New Britain, CT
Student of Steve Larson    
Sean Fischer, cello 22 Irvine, CA
Student of David Garrett    
Duo “Sublimation”:    
Simon Hoffmann, cello 24 Berlin, Germany
Student of Prof. J. P. Maintz    
Alexandra Schmiedel, piano 27 Berlin, Germany
Student of Prof. Jacques Rnveis    
Violin and Piano Duo:    
Akane Kubota, piano 26 Hong Kong
Student of Miyoko Lotto    
Yue Albert Cheng, violin 27 Hong Kong
Violin and Piano Duo:    
John Irrera, violin 26 Rochester, NY
Joseph Irrera, piano 29 Rochester, NY
Second Place Winners
Eunice Ahn, piano 19 Bloomington, IN
Student of Edward Auer    
Stefanos Melas, violin 22 New York, NY
Student of Naoko Tanaka    
Greg Perrin, violin 23 Rochester, NY
Student of Zvi Zeitlin    
Jee Young Yang 24 Seoul, South Korea
Student of Jong Hwa Park    
Sun Joo In, piano 24 Chicago, IL
Student of Kuang-Hao Huang    
Monica Chiyoung Yoon, piano 29 Seattle, WA
Student of Robin McCabe    
Xuan Liu, piano 31 Tempe, AZ
Student of Robert Hamilton    
Haerim Yoo, piano 32 Naperville, IL
Student of Dr. William Goldenberg    
Mi Ryoung Kim, violin 36 Chicago, IL
Student of Dr. Walter Verdehr    
Yeook Kim, piano   Sungnam City, South Korea
Student of Richard Cass    
Duo:    
Soo Jin Kim, violin 33 Seoul, South Korea
Min Kyung Kang, piano 33 Seoul, South Korea
     
Chee Hyeon Choi, piano 36 Champaign, IL
Student of Dr. Ian Hobson    
Honorable Mention
Peisi Lo, piano 19 Zhongshan City, China
Abel Prasetyo, piano 21 Chicago, IL
Bonnie Huor, piano 25 Montreal, Canada
Amateur Category:
Second Place Winners
Yuka Latulippe, piano 24 League City, TX
Student of Dr. Martha Braswell    
Honorable Mention
Joshua Crohn, piano 31 Chandler, AZ

Other applicants received Diploma of Participation.

CONGRATULATIONS TO ALL WINNERS!

American Protégé Organizational Committee reserves the rights to make any changes into the rules, dates, schedules and other information related to the Competitions or published on this site.

Complete policies, rules and disclaimers could be found on American Protégé Policy page